یادداشت های سفر به یزد - قسمت دوم

                        میدان  امیر چخماق  یزد                

- غیرقابل مقایسه بودن آنچه که  بعنوان بافت قدیم یا تاریخی ( نه فرسوده) در یزد وجود دارد با  آنچه که در گرگان وجود دارد ، هم از لحاظ کمیت و هم کیفیت و هم نحوه برخورد با آن.

 

مناره مسجد جامع گرگان            کوچه ای در بافت قدیم گرگان

 ضمن اینکه صرفنظر از بافت محدود قدیم شهر ، بدلیل محدودیت های طرحهای توسعه شهری  و اجرایی  و از طرفی جهش  مقطعی ساخت و ساز در گرگان ،  زمینه و فرصت ارا ئه  الگوی مشخص و متناسب  در کل شهر  حداقل  بعنوان اولویت  و بافت فراگیر  فراهم  نشده است .

 

- در گفتگو و گپ های خودمانی که با برخی از شهروندان یزدی داشتم نشان می دهد که عموماً به یزدی بودن یا بعبارتی هویت فرهنگی و تاریخی خود و سرمایه ای که ایجاد شده افتخار می کنند که این حس می تواند باعث تقویت فرهنگ و فضای سالم اجتماعی و بروز و ظهور بسیاری از مولفه ها و ویژگی های مثبت اجتماعی گردد .

 از جمله می توان به  مولفه  خود باوری  اشاره کرد -  به نقل از یکی از شهروندان مطلع ، طی 14 سال اخیر همواره یزد  نفراتی را در رتبه های اول تا سوم کنکور سراسری در رشته های مختلف داشته است - مولفه دیگر امنیت  است  که علیرغم محدودیت ها و مشکلات ناشی از واقع شدن در همجواری  و مسیر فعالیت گروههای اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر،  همچنان از  رتبه های برتر  کشور در بحث  امنیت  و میزان کم جرم و جنایت  است .

-بر خلاف تصورم  یزد هم مهاجر پذیر ( نه با وسعت استان ما) بوده اما فرهنگ حاکم فرهنگ یزدی بوده و سایر فرهنگ های وارده و الگوهای جدید هم در آن استحاله شده است و - یا حداقل-  تاثیر آن ضعیف بوده است.

جالب توجه است که با وجود  تعداد زیاد پیروان آئین زرتشت ، عموماً از توافق و همزیستی آنان صحبت شده  وفرهنگ یا خرده فرهنگی در تضاد وتزاحم با بافت فرهنگی وهنجارهای اجتماعی یزد  نداشته اند.

نماد  زرتشت  آتشکده  زرتشتیان

 

 

- سخت کوشی ، مقتصد بودن و  زیرک بودن -  یا بعبارتی استراتژیست بودن -  فرزندان کویر بخوبی در یزدی ها متجلی است. علاوه بر خصوصیات فوق حفظ بافت مذهبی ( اعتقادی مردم یزد با توجه به تغییر وتحولات روز افزون اجتماعی- فرهنگی ) جالب توجه می باشد که   بنظرم بافت تاریخی و معماری شهر و نزدیکی با طبیعت در آن موثر   می باشد.

- از نکات جالب توجه دیگر مشاهده تصویر جناب آقای خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان در بسیاری  از مغازه ها وفروشگاههای سطح شهر بوده است که -  در نتیجه  گفتگو هایی در این باب با افراد داشته ام -  آنرا با تعصب وانسجام اجتماعی ناشی از هویت فرهنگی وتاریخی آنان بی ربط  نمی دانم .

 عکس خاتمی در مغازه  کت و شلوار فروشی                 عکس خاتمی در  ورودی  مغازه کفش فروشی

 

- استمرار و تداوم تلاش های مرتبط  به حفظ  و نگهداری  بافت تاریخی شهر :

در بازدیدی که در جریان همایش از برخی از ابنیه  در دست مرمت داشته ایم کارشناس مربوطه  در برش های عمقی دیواره ها،  لایه هایی ازسابقه مرمت در دورهای متعدد -  از پهلوی دوم ،  پهلوی اول ، قاجاریه ، صفویه ، و -  را در یک بنا نشان  داده است.

                        نمونه ای از خانه ای که در چهار دوره مرمت شده است

                       

 

- حضور پر شمار وجالب توجه توریست ها  وگردشگران خارجی در بازدید از آثار، اماکن و بافت تاریخی یزد

 

      در برداشت از مباحث فوق می توان به موارد ذیل 

اشاره نمود :

1-اشاره به جذابیت ها و جلوه های ویژه یزد که نمی توان از بیان آن صرفنظر کرد و اینکه  بنظرم نشر اطلاع (مرتبط ومناسب) هم مانند نشر علم زکات آن  بحساب  می آید.

2-اشاره به اهمیت بافت شهر سازی و معماری و ارتباط  دوسویه آن با هویت فرهنگی / تاریخی.

 

3-اشاره به اهمیت هویت و شناسه فرهنگی وتاریخی  وتاثیر آن بر بروز مولفه های مثبت اجتماعی .

4-مقایسه اجتناب ناپذیری که در جریان طرح مباحث در ذهن خواننده متبادر می شود -  هر چند که حداقل هم باشد از نبودش بهتر است- .

5-اشاره به ضرورت جامع نگری و آینده نگری در بحث مدیریت شهری 

١/۵ - باید برای شهر   تعریف سیاست غالب شهری  داشته  و متناسب  با     ویژگی های موجود و ترسیم  افق آینده  شهر در قالب طرحهای توسعه شهری (جامع و تفصیلی و ... ) ، شهر و شهروندان را به آن سمت گرایش داد.  یعنی در هر ویزگی  بارز  شهری ( ‌تاریخی - گردشگری -  تفریحی - بازرگانی - کشاورزی و)  بر الزمات و معیار های غالب و  خاص آن تاکید  و  توجه  گردد.

البته لازم بذکر است که متاسفانه در تهیه طرحهای توسعه شهری  اصلی ترین رکن مدیریت شهری (شهرداریها ) ، آنچنان که باید موثر و دخیل نمی باشند.

٢ - آینده نگری از باب حفظ فرصت ها و مزیت ها  و پیش بینی و آمادگی برای تهدیدات احتمالی ، که در اینجا  بررسی و پیش بینی را هکارهای مواجهه با شرایط بحران شهری در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه،  با فعالیتهایی مشابه این  همایش می باشد.

 

6-اشاره به اینکه اگر چه انتظار آن نیست که مدل بافت تاریخی والگوی شهری یزد در گرگان پیاده شود اما مهم هست که در مقایسه با نهضت فرهنگی تاریخی یزد و تجلی آن در بافت تاریخی و معماری وشهر سازی آن ، برای شهر گرگان نیز سیاستی غالب واستراتژیک - بشرح بند فوق - متناسب با فرصت ها و مزیت های موجود تعریف کرده و بعنوان محور و معیار غالب برای طرحهای توسعه شهری و منطقه ای ،  آمایش سرزمین و سایر سیاست های اجرائی  قرار دهیم که بنظر رسید  محور گردشگری و تفریحی از قابلیت بالائی  برخوردار بوده و می توان بعنوان  فرصتی برای تعریف شناسه وهویت شهری  بکار گرفته شود.

نمایی زیبا  از  جنگل  ناهارخوران نمایی از شهر گرگان در هوای ابری

 

7-اشاره به اینکه  توجه  به نیازهای اجتماعی شهروندان و نیازهای فراتر از نیازهای فیزیولوزیک و مسکن و ... ( در این بحث احساس آرامش روحی روانی و جلوه های بصری ،  زیبا سازی شهری و تناسب و هارمونی در معماری و شهر سازی  مورد نظر  می باشد) از  نیازهای  اساسی خصوصا  ‌در عصر حاضر و متقابلاً  از اهداف و ماموریت های اساسی مدیریت شهری است .

 

8-اشاره به اینکه  باید از فرصت ها و مزیت های موجود حداکثر استفاده را کرده و با استفاده از  نقاط  قوت موجود  تهدیدات را به فرصت تبدیل  کنیم یا حداقل اینکه اگر فرصت سازی که  نمی کنیم  فرصت سوزی هم نکنیم  ، آن هم در شرایطی که فرصت ها و مزیتها و نقاط قوت گرگان و گلستان در میان کل استانهای کشور کم نظیر می باشد. 

نمایی زیبا از جنگل ناهارخوران

 

                                    

/ 10 نظر / 40 بازدید
نار تي تي

كاش فرصت بيشتري داشتيد تا به ساير زواياي شهر هم سري ميزديد .از اين سفرها بيشتر بريد تا دوستان از دريچه ذهن شما به تازه هاي بيشتري برسند.

رضا مياندره

سلام انشالله همیشه به سفر. امیدوارم از تجربه سفرهای خارجی خود نیز در این وبلاگ یاد کنید.

علی بایزیدی

با سلام! به وبلاگتون لینک دادم به وبلاگ تازه من هم سری بزنین موفق باشین

www.gorganvarzesh1.persianblog.ir

سلام منتظرخبرهای شما هم هستیم[گل]

رضا مياندره

آقای جمالی یک پیام خصوصی براتون فرستادم درخصوص وکالتنامه است.

مینا

مطالب بسیار جالبی بود متشکرم[گل][گل] استان گلستان آپ شد خوشحال میشم سر بزنید

حامیان میراث

بیایید تا دست در دست هم دهیم ونگذاریم با بی تدبیری بعضی ها شناسنامه وهویت تاریخی مان که همانا آثار تاریخی وفرهنگی ماست بر باد رود.

حامیان میراث

بیایید تا دست در دست هم دهیم ونگذاریم با بی تدبیری بعضی ها شناسنامه وهویت تاریخی مان که همانا آثار تاریخی وفرهنگی ماست بر باددهد.