بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند

یک هفته ای هست مشکل سینوس ها عود کرده خواستم مثل همیشه بی توجه از کنار آن بگذرم که نشد! بالاخره مراجعه به دکتر و تاکید بر دقت و رعایت بیشتر و النهایه استراحت در منزل , تا انشاء ا... درمان تکمیلی بعد.

علیرغم این که چنین موضوعی برایمان متصور نیست , اما بخاطر متورم شدن سرو صورت و احتمال آسیب به همکاران و ..., امروز را نصف و نیمه  در منزل ماندیم و توفیق اجباری با خانواده بودن و بعضا مشغله های بیش از اداره نصیب مان شد. آنهم اگر از شانس خوشت! فردای آنروز جشن تولد دخترت هم باشد .

 از آنجاییکه برای برخی شاغلین معمولا در طی سال , موقعیت در خانه ماندن در ایام کاری به هر شکل آن , به تعداد انگشتان دست هم پیش نمی آید , خانواده ها از چنین فرصتی حد اکثر بهره برداری را می نمایند یا بقول استراتژیست ها تهدید را به فرصت تبدیل می کنند . و معمولا این نوع از تهدیدات را جدی نمی گیرند.

بگذریم , سراغ رایانه رفتم  و یادم  از مطلب مرتبطی آمد که همین چند روزه به ذهن رسید.

 

ظرف همین دو -سه روز گذشته دو  بار شاهد صحنه ای بودم که برایم عجیب و از طرفی ناراحت کننده بوده است . در خیابان عبور می کردم , شاهد صحنه رسیدن آمبولانسی بودم که آژیرکشان درخواست راه عبور داشت , چون پیاده بودم دقت بیشتری کردم . می شود گفت تقریبا راننده ای را ندیدم که به تناسب اهمیت موضوع  , عکس العمل نشان داده باشد. شاید به این دلیل که در آن لحظه  "به مفهوم و فلسفه  آژیر دقت نشود"  یا "مهمتر از آن وضعیت مریضی که لحظه ای دیر یا زود رسیدن ممکن است به مرگ و زندگی او مرتبط باشد مد نظر نباشد "  و  نهایتا "به حس و حال و اضطرابی که خانواده اش دارند"   توجه نکنیم .

پر واضح است موضوع بدوا  یک امر اخلاقی و از ارزش های انسانی است که صرفنظر  از ملیت , قومیت , و حتی دین و مذهب می باشد.

  مهاتما گاندی: هیچ تقوایی وجود ندارد که هدفش یا محتوایش، تنها خوش بختی و آسایش یک فرد باشد. ما همه اعضای خاندان بزرگ بشری هستیم. ممکن است که بشریت هزاران اتاق را اشغال کرده باشد، ولی همه آنها به یکدیگر مربوط است.

 برتراند راسل: نوع بشر چنان به صورت یک خانواده درآمده است که ما نمی توانیم سعادت خود را جز از راه تأمین سعادت دیگران تأمین کنیم. اگر می خواهیدخود خوشبخت باشید، باید راضی شوید به اینکه دیگران را نیز خوشبخت ببینید.

 اما شنیده ها , شواهد و مشاهدات نشان می دهد در ممالک بیگانه بخصوص ملل توسعه یافته از غربی ها و غیره به این قبیل امور توجه بالاتری نسبت به ما دارند . این در حالی است که در فرهنگ دیرین و اصیل ایرانی بر آن تاکید  و فرهنگ والای دینی مان نیز از قرآن مجید تا سایر تعالیم دینی مکرر  و  موکد بر این امور  و  سایر ارزشهای در جهت کمال انسان و حیات طیبه اشاره شده است .

        ------------------------------------------------------

 قرآن کریم :

مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی اْلأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النّاسَ جَمیعًا وَ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النّاسَ جَمیعًا. (مائده: 32)

هر کس، فردی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد، چنان است که گویی همه انسان ها را کشته و هر کس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است.

 پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله:

 مَثَلُ الْمُؤمِنینَ فی تَوادِّهِمْ وَ تَراحُمِهِمْ وَ تَعاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ: اذَا اشْتَکی مِنْهُ عُضْوٌ تَداعی لَهُ سائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَر وَ الْحُمّی.

مَثَل مؤمنان در دوستی و ابراز رحمت و عاطفه به یکدیگر، مثل پیکر است. هر گاه عضوی از آن دردمند شود، دیگر اعضای پیکر، با بی خوابی و تب، با آن عضو هم دردی می کنند.

          ----------------------------------------------------------------------

 در پایان شعر جاودان و جهانی شیخ اجل سعدی را که گویی در سازمان ملل هم نقش بسته است و معرف فرهنگ اصیل و غیر قابل انکار ایرانی می باشد  -  تا جایی که باراک اوباما در پیام عید نوروزش به ایرانیان برای اینکه نشان دهد فرهنگ ایرانی را میشناسد و با ما قرابت فکری دارد به این بیت با شکوه اشاره می کند -  را تقدیم می کنم :

 بنی آدم اعضای یکدیگرند              که در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار           دگر عضوها را نماند قرار  

       ---------------------------------------------------------        

 بر این اساس توقع و انتظار از ما بعنوان یک ایرانی اگر بیش از سایر ملل نباشد کمتر هم نیست , فلذا تک تک ما جهت تلاش در تحقق آن مسئولیم  و بنظرم در بسیاری از ارزشها و فرهنگ سازی ها می توان امیدوار بود که تلاش های فردی به تحولات جمعی تبدیل شود.

/ 9 نظر / 427 بازدید
طبرستان

به به پس خانواده دعا می کنن که انشالله همیشه مریض باشی و درخانه بمانی!!! اون شهرداری از فراغ چند ساعته شما خون گریه کرده احتمالا

رها

با درود جمالی عزیز در این دنیای مجازی دنبال حقیقت و معرفت گشتن راحت شده ولی کو گوش شنوا !!بهر حال خوشحالم از اینکه در دنیای مجازی پیدات کردم با اجازه میخوام لینکتم بکنم نمیدونم کار خوبی هست یا نه بهر حال من میکنم شما هم خواستی ناز شصتت ،اگه خواستی بیای دنبالم بیا به koohmian.com البته در فرهنگ سازی ها باید سعی نمود تا بعضی جاها هم تلاشهای جمعی به تحولات فردی تبدیل شود تا مردم از اثرات ان بهرهمند شوند ، مانند داستان شورای شهر گرگان و شهردار ،که این تاثیر متقابل را نداشته اند که اگر میداشتند چاله های سطح شهر پر بود و خیابانها صاف و بدون دست انداز و.........شاید ترافیک و........ وشاید زباله و زباله دانیها و...... ای بابا بگذریم حاج مجتبی بریم دوچرخه سواری !!!! بدرود

هانی تاجیک از تهران

با سلام مطلب خوبی اشاره فرمودید ولی این نکته هم قابل پیشبینی هست که در اکثر مواقع امبولانس خالی است و راننده ازیر بیهوده سر میدهد تا هر چه زودتر سفارشات خانمش را که عبارتند از بادمجان و گوجه به منزل برسانند نکته دوم اینکه تا حقیر یادم هست و دوستی قریب به دو دهه با حضرتعالی داشتم شما در تمام فصول سرما خورده بودید چرا نمیدانم ....

اذر

جواد قناعت كه با تصويب هيئت وزيران به عنوان استاندار جديد گلستان معرفي شده متولد 1345 و اهل آمل مازندران است. استاندار جديد گلستان داراي تحصيلات كارشناسي ارشد شيمي تجزيه از دانشگاه مازندران با 24 ماه سابقه حضور در جبهه، جانباز 35 درصد است. قناعت تاكنون مسئوليت‌هايي همچون مسئول حراست مجتمع فني و مهندسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائمشهر، مدير اداري ـ مالي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائمشهر، مسئول گزينش دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائمشهر، عضو سابق ستاد برگزاري نماز جمعه شهرستان آمل (واحد سياسي)، فرمانده پايگاه مقاومت حربن‌رياحي آمل، مسئول برگزاري دوره‌هاي دانشجويي آموزش مباني اسلامي داشته است. آخرين سمت جواد قناعت معاون سياسي ـ امنيتي استاندار مازندران بوده است. عصر ديروز معاون سياسي ـ امنيتي استانداري مازندران با تصويب هيئت وزيران استاندار گلستان شد. حک شده درسه شنبه بیست و ششم آبان 1388 نویسنده:منصور | نظر بدهيد |

هانی تاجیک از تهران

در هر حال انتظار این اینست که به روز باشید حاج اقا

اردیبهشت

از پیامدهای دوچرخه سواری در هوای سرد یکیش همین عوارض سینوسه .کسانی که با دوچرخه مدرسه می رفتن خوب درک می کنند. که البته در فرهنگ دوچرخه سواری و جذابیتهای شاعرانه اش لحاظ نشده. آرزوی سلامت دارم

ع.رحیم زاده

دوست محترم با سلام به عرض میرسد ، بنا بر مفهوم بنی آدم اعضای یکدیگرند غلط بوده و با اصل دیوان حضرت سعدی تطابق ندارد ، بلکه اعضای یک پیکر صحیح است. با تشکر از توجه شما

مریم گلی

خیلی ممنون ولی یه جاش اشتباه بود بنی ادم اعضای یکدیگرند خرابه معنی شعر رو بهم میزنه بنی ادم اعضای یک پیکرند درسته اقای محترم با تشکر و اگه میشه معنیش روهم بنویسید