وضعیت ورزش در استانهای مختلف کشور

                                                         

 

اطلاعاتی جالب توجه  از آمار ورزشکاران آماتور  و حرفه ای استانهای مختلف کشور  بر اساس آمار تدوین شده فدراسیون پزشکی - ورزشی در پایان سال ٨۵ به نقل از خبرگزاری ایسنا ،جهت اطلاع ( یا احیانا مزید اطلاع) سازمانها ، گروهها هیئت ها و بخصوص وبلاگهای ورزشی  و ...

البته هدف از ارائه اطلاعاتی از این دست ،  کمک (و تا حدی یادآوری) به  مسئولین ، دست اندرکاران و همه کسانی است که دغدغه توسعه استان و در این مورد خاص ورزش استان را دارند ،  تا شاید بتوانیم با  بررسی وضع موجود ورزش استان با شرایط و پتانسیل هایی که وجود  دارد  در  مقایسه با رده سایر استانها با شرایطی که دارند ، و بررسی علل و دلایل مربوطه  به راهکاری مناسب جهت حرکت و رشد مطلوب ورزش استان - اعم از حرفه ای آماتور و همگانی - برسیم . چرا که در یک نگاه کلی بنظر میرسد گلستان در مقایسه با استانهای بالاتر جدول  پتانسیل ورزش خیزی و  ورزشکار پروری بالاتری داشته باشد. 

  اگرچه امکان دارد اطلاعاتی از این دست هرچند از منابع رسمی،  درصدی(کم) اشتباه داشته باشد یا بخشی از ورزش ما بدلیل عدم رعایت بیمه از آمار حذف شده باشند (که باز هم عذری بدتر از گناهست)  و یا ورزش عمومی یا همگانی یا غیررسمی ما بیش از سایر استانها باشد که این هم باید ... و                                              چون دنبال مقصر نمی گردیم پس نیاز به توجیه هم نیست .

پتانسیل بالای کشتی در گلستان     والیبال برتر گلستان  خصوصا  ترکمنها   قدمت و توانمندی  بسکتبال گرگان  کبدی  پیشتاز  گلستان

در حالی که در آخرین سرشماری‌های صورت گرفته، جمعیت ایران به حدود هفتاد میلیون نفر می‌رسد، اما آمارهای فدراسیون پزشکی - ورزشی، که بر اساس صدور «کارت‌های بیمه خدمات درمانی» ساماندهی شده، نشان از وجود - تنها - یک میلیون و ‌‌٩۶۵ هزار ورزشکار (از آماتور و غیر حرفه‌ای گرفته تا قهرمانان ملی) در کشور می‌دهد.

                   

 بر اساس قوانین فدراسیون پزشکی - ورزشی، هیچ فردی نمی‌تواند در یک باشگاه ورزشی تمرین و یا مسابقه دهد، مگر این که تحت پوشش بیمه کمیته‌ی خدمات درمانی فدراسیون پزشکی - ورزشی قرار بگیرد. این موضوع حتی برای حضور در مسابقه‌های ورزشی از سطح محلات گرفته تا سطح ملی، با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.

در سایه‌ی همین قانون است که اکنون هر ورزشکاری که حتی برای یک ماه به عضویت یک باشگاه بدنسازی، فوتبال و یا شنا درمی‌آید، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.

                      

 اما، نکته‌ی مهم دیگر در این میان این است که این آمار، تنها آمار رسمی ورزشکاران ایران است و هم اکنون ورزشکاران زیادی در بخش‌های مختلف ورزشی - به ویژه - ادارات و ارگان‌های مختلف و حتی به صورت شخصی و در پارک‌ها تمرین می‌کنند که در قالب این آمار نمی‌گنجند.

        

بهرحال وضعیت ورزش در استان‌های مختلف کشور، در پایان سال ‌‌١٣٨۵ بشرح ذیل بوده است :

 *** گیلانی‌ها، ورزشکارترین مردم ایران

۱-  گیلان: ‌٩٩/۴ درصد

بر اساس آمار تدوین شده، از مجموع « دو میلیون و ‌‌۴١١ هزار» نفر جمعیت «استان گیلان»، چیزی حدود ‌‌٨٢ هزار مرد و ‌‌٣٧ هزار زن (مجموع ‌‌١٢٠ هزار نفر) در این استان ورزش می‌کنند. بنابراین آمار ‌٩٩/۴ درصد مردم گیلان ورزشکارند و در صدر جدول رده‌بندی استان‌های کشور قرار دارند.

۲- ایلام: ‌٨٩/۴ درصد

پس از گیلان، « استان ایلام» که حدود «538 هزار نفر» جمعیت دارد، با ‌‌٢۶ هزار ورزشکار، دومین استان دارای ورزشکار بر اساس جمعیتش است. در استان ایلام حدود ‌‌١٧ هزار نفر مرد و ‌‌٩ هزار نفر زن ورزش می‌کنند. این یعنی ‌٨٩/۴ درصد مردم ایلام ورزش می‌کنند.

۳ - یزد : ‌٧٣/۴ درصد

«استان یزد» هم، سومین استان ورزشکار خیز در سطح عمومی است. در این استان «940 هزار» نفره، ‌‌٢٨ هزار مرد و ‌‌١۶ هزار زن ورزش می‌کنند. مجموع ورزشکاران یزد هم چیزی حدود ‌‌۴۴ هزار نفر است.     ‌٧٣/۴ درصد کل مردم استان یزد ورزش می‌کنند.

۴- قزوین: ‌١٢/۴ درصد

«قزوینی‌ها» هم با بیش از « یک میلیون و صد هزار» نفر جمعیت، چیزی حدود ‌‌۴٨ هزار ورزشکار دارد. استان قزوین ‌‌٣٢ هزار ورزشکار مرد و ‌‌١۴ هزار ورزشکار زن دارد. یعنی چیزی حدود ‌١٢/۴ درصد مردم استان قزوین ورزش می‌کنند.

۵- بوشهر: ‌١١/۴درصد

«استان بوشهر» هم چیزی حدود «810 هزار» نفر جمعیت دارد و از مجموع کل این جمعیت ‌‌٣٣ هزار نفر (‌‌٢٢ هزار مرد، ‌‌١١ زن) ورزش می‌کنند. میانگین درصد ورزشکاران بوشهر هم ‌١١/۴ درصد است.

۶- مازندران: ‌٠٩/۴ درصد

«استان مازندران» چیزی حدود «2 میلیون و ‌‌٨٠٠ هزار» نفر جمعیت دارد و از مجموع این جمعیت چیزی حدود ‌‌١١۵ هزار نفر معادل ‌٠٩/۴ درصد، ورزش می‌کنند. در این استان در ازای هر سه مرد ورزشکار، یک زن ورزشکار وجود دارد.

۷- چهارمحال و بختیاری: ‌٠١/۴درصد

«استان چهارمحال و بختیاری» هفتمین رده‌ی استان‌های ورزشکار خیز را بر اساس جمعیتش در اختیار دارد. استان چهار محال و بختیاری چیزی حدود «833 هزار نفر» جمعیت دارد که از آن میان ‌‌٢٢ هزار مرد و ‌‌١١ هزار زن ورزش می‌کنند. بنابراین استان چهار محال و بختیاری با حدود ‌‌٣٣ هزار ورزشکار، ‌٠١/۴ درصد را تشکیل می‌دهد، در مکان هفتم ایران قرار دارد.

۸- سمنان: ‌٩٩/٣ درصد

«استان سمنان» هم بر اساس جمعیتش، هشتم است. سمنان «579 هزار نفر» جمعیت دارد و از آن میان ‌‌٢٣ هزار نفر (‌‌١۶ هزار مرد، ‌‌٧ هزار زن) ورزش می‌کنند. ‌٩٩/٣ درصد مردم استان سمنان ورزش می‌کنند.

۹- مرکزی:3/‌٧٣ درصد

از میان « یک میلیون و ‌‌٣۴۵ هزار» نفر جمعیت «استان مرکزی»، چیزی حدود ‌‌٣۶ هزار مرد و ‌‌١۴ هزار زن ورزش می‌کنند. در این استان ‌٧٣/٣ درصد مردم ورزش می‌کنند.

۱۰- اردبیل: ‌۶۵/٣درصد

«استان اردبیل» هم « یک میلیون و ‌‌١۶۵ هزار» نفر جمعیت دارد و از آن میان ‌‌۴٢ هزار نفر (‌‌٣٢ هزار نفر مرد، ‌‌١٠ هزار نفر زن) ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار ‌۶۵/٣ درصد مردم اردبیل ورزش‌کارند.

۱۱ - *** « تهران»: ٧۵/٣ درصد

 یازدهمین استان ورزش‌کار خیز ایران

در حالی که «استان تهران» شهر پایتخت را در بر دارد و دارای « دوازده میلیون نفر» جمعیت است و از طرفی دیگر بیشتر سازمان‌ها، ارگان‌ها و باشگا‌های ورزشی با بیشترین امکانات در این شهر قرار دارند، تنها     ‌٧۵/٣ درصد مردم استان تهران ورزش می‌کنند. در استان تهران ‌‌٢۶۶ هزار مرد و ‌‌١۶٠ هزار زن در مراکز مختلف ورزشی، ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار تهران یازدهمین استان ورزش‌کار خیز بر اساس جمعیتش است.
۱۲- اصفهان :  ۴٢/٣  درصد

۱۳- فارس :   ١۶/٣  درصد

نکته‌ی جالب‌تر این که استان‌های « اصفهان» و« فارس» به ترتیب با «4 میلیون و ‌‌٣٩۶ هزار نفر» جمعیت و «4 میلیون و ‌‌٣٢۴ هزار» جمعیت (یعنی دو استان پرجمعیت، پس از تهران) رده‌های دوازدهم و سیزدهم را به خود اختصاص داده‌اند. اصفهان ‌‌١۵٠ هزار ورزشکار دارد و ‌۴٢/٣ درصد مردم این استان ورزش‌کارند و فارس با ‌‌١٣۶ هزار ورزشکار، دارای درصدآماری ‌١۶/٣ درصد است. 

۱۴-  کهکیلویه و بویراحمد : ‌٠۶/٣ درصد

  در این استان که در مکان چهاردهم جدول رده‌بندی قرار دارد، چیزی حدود ‌‌٢١ هزار نفر ورزشکاردارد. در این استان تعداد ورزشکاران زن، نصف ورزش‌کاران مرد است.

***استان‌هایی که کمتر از سه درصد مردمشان ورزش می‌کنند

۱۵- استان همدان

 با جمعیت « یک میلیون و ‌‌٧٣٢ هزار» نفری خود، دارای ‌‌۵١ هزار ورزشکار است. این یعنی ‌٩٨/٢ درصد مردم همدان ورزش می‌کنند.

۱۶- استان زنجان

از میان جمعیت « یک میلیونی» «استان زنجان» هم - تنها - ‌‌٢٨ هزار نفر ورزش می‌کنند. یعنی ‌۶٧/٢ درصد مردم این استان گرایش به ورزش داشته‌اند. تعداد ورزش‌کاران مرد این استان بیش از دو برابر تعداد ورزشکاران زنش است.

۱۷- «استان گلستان» 

 هفدهمین استان ورزش‌کار خیز کشور است. این استان « یک میلیون و ‌‌۶١٣ هزار» نفر جمعیت دارد که از این میان ‌‌۴٠ هزار نفر ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار ‌۴۵/٢ درصد مردم استان گلستان ورزش می‌کنند.

۱۸- استان خراسان

تنها ‌۴۴/٢ درصد مردم «استان خراسان» که بیش از «4 میلیون و ‌‌٢۴۴ هزار نفر» هستند، ورزش می‌کنند. در این استان ‌‌٧١ هزار نفر مرد و ‌‌٣٢ هزار نفر زن ورزش می‌کنند. استان خراسان هجدهمین استان ورزش‌کار خیز ایران است.

۱۹- استان آذربایجان‌غربی

 دو میلیون و ‌‌٨٩۶ هزار نفر» جمعیت دارد. در این استان ‌‌۶۶ هزار نفر (‌‌۵١ هزار مرد، ‌‌١۵ هزار زن) ورزش می‌کنند. این یعنی ‌٨٢/٢ درصد مردم استان آذربایجان‌غربی ورزش می‌کنند.

۲۰- استان خوزستان

با «4 میلیون و ‌‌٢٧٨ هزار نفر» جمعیت، چهارمین استان پرجمعیت ایران است. در این استان ‌‌۶۶ هزار مرد و ‌‌٣١ هزار زن ورزش می‌کنند که چیزی حدود ‌۶٢/٢ درصد است.

۲۱- استان قم

 ‌‌٢٢ هزار نفر ورزش‌کار دارد. از میان بیش از « یک میلیون نفر» جمعیت استان قم ‌‌١۵ هزار نفر مرد و ‌‌٧ هزار نفر زن ورزش میکنند.بنابراین ١٧/٢ درصد مردم استان قم ورزش‌کارند.

۲۲- استان آذربایجان‌شرقی 

 با «3 میلیون و ‌‌۴٢٨ هزار» نفر جمعیت، ‌‌٧۴ هزار نفر (‌‌۵٧ هزار مرد، ‌‌١۶ هزار زن) ورزشکا‌ر دارد. در حقیقت - تنها – ‌١٣/٢ درصد مردم استان آذربایجان‌شرقی ورزش می‌کنند.

۲۳- استان‌های  لرستان  

۲۴ -استان   کرمانشاه

هر کدام نزدیک به « دو میلیون نفر» جمعیت دارند. لرستان با جمعیتی کمتر از کرمانشاه، حدود ‌‌٣۶ هزار نفر ورزشکار دارد و ‌٠۶/٢ درصد مردم کرمانشاه ورزش می‌کنند. در لرستان هم با وجود ‌‌٣٩ هزار نفر ورزشکار زن و مرد، ‌٠٢/٢ درصد مردم این استان ورزش‌کارند.

*** شش استان کمتر از دو درصد ورزشکار دارند

25- استان کرمان

 با ‌‌۴۶ هزار ورزشکار از مجموع دو میلیون و  ١٠٣هزار جمعیت،  ٩۵/١  درصد مردمش ورزش می‌کنند.

26- استان خراسان شمالی

با ا ‌‌١۶ هزار ورزشکار از مجموع «850 هزار» جمعیت، ‌٨٨/١ درصد مردمش ورزش می‌کنند. 

27- استان هرمزگان

  با نزدیک به « یک میلیون و سیصد هزار نفر» جمعیت ‌‌٢١٠ هزار ورزشکار دارد و ‌۶۶/١ درصد مردم این استان ورزش می‌کنند.

28- استان کردستان

 از مجموع « یک میلیون و ‌‌۵۴۶ هزار نفر» جمعیت، ‌‌٢۴ هزار نفر ورزش می‌کنند و این یعنی ‌۵۶/١ درصد جمعیت استان.

29- استان خراسان جنوبی

 از بین «500 هزار نفر» جمعیت - تنها - کمی بیش از هفت هزار نفر ورزش‌کار دارد. یعنی ‌۵/١ درصد مردم خراسان جنوبی ورزش می‌کنند

30- استان سیستان و بلوچستان

آخرین استان  است که با بیش از « دو میلیون و دویست هزار نفر» جمعیت، ‌‌٢۵ هزار ورزشکار دارد. تنها ‌١۶/١درصد مردم استان سیستان و بلوچستان ورزش می‌کنند.

/ 7 نظر / 227 بازدید
طبرستان

جالب بود. البته فکر می کنم برخی از ورزشکاران استانگلستان خودشان یک ملت هستند[نیشخند]

سموئیل

خیلی وبلاگ خوبی دارین. خوشحال میشوم به ما هم سری بزیند و با هم بیشتر همکاری داشته باشیم. اون یکی وبلاگم رو هم می زارم. www.karnameh1.blogfa.com

آزاد مرد

خيلي جالب بود. مخصوصا مازندران كه گفتيد به ازاي هر 3 مرد ورزشكار، يك زن ورزشكار است...

الهه موسوی

مراتع اگر درست مدیریت شوند می توانند بازدهی بسیار بالایی داشته باشند . امروزه کشورهای زیادی هستند که از راه توسعه دامداری و صادرات گوشت و فرآورده های دیگر آن به سودهای تریلیاردی می رسند . آنوقت ما مرتع را خراب می کنیم تا صنعت ایجاد کنیم آنهم صنعتی که غیر مرتبط با استعدادهای منطقه است . نه صنعتمون به درد بخور می شود و هم مرتع از بین می رود . مرتع که از بین رفت خشکسالی و سیل می آید و هزارو یک مشکل دیگر که در علم مدیریت محیط زیست مبحث مفصلی است . اگر حوصله و علاقه داشته باشین کتب زیادی داریم . ضمنا نکته دیگر اینکه تا ساخته شدن این شهرک ها و افتتاح آنها که حداقل یکی دوسال طول می کشد دامداران و خانواده هایشان چگونه باید زندگی را بگذرانند؟ کاش کسی به این نکته فکر می کرد . [گل]

مریم

سلام خسته نباشین.سایت بسیار جالبی بود.من اطلاعاتی در مورد ورزش چهارمحال وبختیاری لازم داشتم (به خاطر کار تحقیقاتی روی پایانامه ) (من دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی هستم)که تقریبا تونستم یه مطالبی ژپیدا کنم.ولی اگر این مطالب کمی دقیقتر بود عالی میشد.مثلا تعداد ورزشکاران به تفکیک جنس و رده ورزشی (ملی و...)و رده سنی.امیدوارم در آینده این امر محقق بشه.ممنون