زبان "بین المللی" یا "بیگانه" ؟

جالب تر از اینکه گفته می شود زبان دوم دنیای جدیدی به روی انسان باز می کند  اخیرا جایی خواندم  که تاثیراتی نیز بر اعتماد بنفس و حتی طول عمر انسان می گذارد !  گذشته از آثار عمومی  دانستن زبانهای دوم و سوم و ... ,  یادگیری زبان انگلیسی  بعنوان زبان  بین المللی فواید و کاربردهای زیادی  دارد که از مهمترین آنها می توان بهره برداری و همگامی با پیشرفت  دانش, علوم و فنون روز  - و کاربرد آن در دانشگاهها , تولید و  صنعت , گردشگری ,  حوزه گسترده اینترنت , کتب و متون تخصصی  و ... دانست . مهمتر اینکه در جامعه امروزی  تقریبا  سیستم فردی و  اجتماعی بسته نداریم , خواه این سیستم  یک خانواده باشد , خواه یک مملکت .  باتوجه به این اصل  و وجود تبادلات همه جانبه  و گسترده  در یک کشور خصوصا در سطح بین المللی ,  می توان فراگیری زبانهای خارجی بویـزه  زبان انگلیسی  را یکی از ضرورتهای ملی برای  امر توسعه برشمرد.

تا شاید : تحولی در دانشگاهها و سایر مراکز علمی  و تحقیقاتی حاصل شود و امکان بهره گیری از پیشرفت روز دنیای توسعه یافته فراهم تر گردد , متون آموزشی و تخصصی ما از قدمت  بعضا چند ده سالگی  خارج شود ,  خانواده ها و خصوصا فرزندانمان امکان استفاده مفید از مزایای اینترنت را بیابند, به تحقق دولت الکترونیک و شهرهای الکترونیکی کمک شود , سفرهای خارجی گسترش یابد و بعضا بخاطر ندانستن زبان  - علیرغم  وجود سایر شرایط - فرصت ها  ازجمله معرفی فکر و فرهنگ غنی ایرانی - اسلامی  از بین نرود و برای بسیاری از دنیا  ناشناخته نباشیم  , فرصتهای اقتصادی و سرمایه گذاری و خصوصا گردشگری بهتر معرفی شود , اگر توریستی خارجی در خیابانهای شهرمان  دیده شد اولا با تعجب نگاه نکنند و ثانیا کسی باشد پاسخ سئوالش را بدهد , ثبت نام امتحان تافل و موارد مشابه قطره چکانی نباشد و در عرض یک ساعت ظرفیت ثبت نام پر نشود !!  و صدها  فایده دیگر که بر کسی پوشیده نیست. 

خلاصه اینکه زبان بین المللی خیلی هم بیگانه نباشد یا بعبارت دیگر ما هم خیلی با آن بیگانه نباشیم .

 اما متاسفانه باندازه کافی در این زمینه کار و فرهنگ سازی نشده و حتی  جدی هم گرفته نمی شود . و از همین حیث ضررهای ملی زیادی را  متحمل می شویم.

* چندی پیش در جمع فامیلی دعوت بودیم که  یکی از شبکه ها  مصاحبه وزیر امور خارجه- جناب دکتر متکی - را نشان   می داد که به زبان انگلیسی صحبت میکرد ,  با  اینکه سطح  طرف " وزیر"  بود  اونهم  وزیر " امور خارجه"   باز هم  برای جمع و قطعا بسیاری دیگر  جالب توجه (بهتر بگوییم عجیب ) بوده است .

*نمونه دیگر که  چندی پیش در سفر به لاهیجان برخوردم ; با تله کابین به بام سبز لاهیجان رفته بودیم  در محوطه وسائل بازی پارکی  دو دختر خانم به زبان انگلیسی  با هم صحبت می کردند , ضمن اینکه برای من هم جالب بود و خانم بنده هم به بهانه تاب دادن بچه ها مکث کرده بود تا  بیشتر مکالمه خوب و روان آنها  را گوش کند !  می دیدم که موضوع برای اغلب حاضرین در محوطه هم جالب توجه و امری غریب  بود.

منظور این بود  عرض کنم  در عین حالیکه حفظ و گسترش زبان فارسی از جهاتی ضرورتی ملی و امری مهم  بشمار می آید و قابل دفاع نیز هست , متناسبا تقویت فرهنگ فراگیری زبانهای بیگانه !  بخصوص زبان بین المللی- انگلیسی - نیز می تواند در راستای کمک به  توسعه ملی وگسترش حوزه نفوذ بین المللی  تاثیرگذار و مهم تلقی گردد. بدیهی ست گسترش حوزه نفوذ بین المللی  حرکات و اقدامات متناسب با آن را می طلبد نه بعضا تاکیدات بیش از حدی که بیشتر بهره و مصرف داخلی دارد.

* استاد اندیشمند دنیا دیده ای در جلسه ای رسمی  صحبتهای خوبی میکرد از جمله در بابتغییر نام خلیج فارس ; می گفت یکی از ملاکهای تعیین یا تغییر نام , استناد به اینترنت و یافته های نام مورد نظر در اینترنت است  و یکی از دلایلی که همزمان با شیطنت دشمنان در تغییر  نام خلیج فارس در نقشه های بین المللی  , فراخوان ثبت   *نام خلیج فارس* در اینترنت صورت گرفته بود این بود که در یافته های  موتورهای جستجو  نام  "خلیج عرب"  بیش از " خلیج فارس"  نشان داده می شد که حتی به چند برابر هم می رسید.

بدیهیست برای حل این مشکل برگزاری زنگ خلیج فارس در مدارس کشور  خیلی مفید و قرین به مقصود نبوده  و فعالیتهای برون گرایی و  انتشار و تبلیغ بین المللی - که سهل ترین آن اینترنت میباشد- مثمر ثمرتر خواهد بود. صد البته در این قبیل موارد نقش مثبت دانستن زبان غیر قابل انکار میباشد.           

  اگر کمی بیشتر به برخی از تصمیمات و اقداماتمان دقت کنیم  به مصادیق مشابهی می رسیم که شرح حال موضوع می باشد.

 البته الحمدا... طی سالیان اخیر از نظر اجتماعی و توجه خانواده ها به امر فراگیری زبان انگلیسی شاهد پیشرفت قابل ملاحظه هستیم که امیدواریم  با افزایش کیفیت کار مراکز آموزش زبان  و از طرفی هم جدیگرفتن موضوع  از سوی  متولیان امر اعم دانشگاهها و مراکز علمی آموزشی  و سازمانهای مرتبط و متولی  وبخصوص  تذکر حساسیت موضوع از سوی وزارت امور خارجه  -با توجه به اشراف به موضوع-  شاهد تحولی اساسی در این امر باشیم .

/ 8 نظر / 35 بازدید
طبرستان

به به خوب بود اما آموزش زبان چه ربطی به وزارت امور خارجه دارد؟؟ شاید در مورد خلیج فارس می گی آن هم ربطی به وزارت خارجه ندارد

استرآباد "زیبای خفته "

دکتر سلام با تشکر از اظهار نظر ت جسارتا هدف اثبات رابطه یا اعلام مقصر نبود ولی بنظر میرسد باید برای ایفای نقش موثر از مرز تعاریف کلیشه ای و شرح وظایف در جارت سازمانی ! گذشت .( تا داستان وظیفه گرایی سه گروه حفاران کانال- لوله گذاران -و پرکنندگان آن اتفاق نیفتد!) با این فرض باید حداقل" تذکر "این قبیل نکات را دوستان وزارت فخیمه امور خارجه بپذیرند. [گل]

طبرستان

دوباره متوجه نشدم این همه نهادهای آموزشی وجود دارد وزارت خارجه را چه به این امور. مضافا فکر میکنم مسئولیت شهرداری های از وزارت خارجه بیشتر باشد[نیشخند]

تاجیک هانی

فکر کنم حق با مجتبی باشد

نارتی تی

تو دنیای ارتباطات ما هنوز اندر خم پس کوچه ایم.یاداوری خوبی بود متشکرم.

ناشناس

واقعا چرا باید انگلیسی زبان بین المللی باشه . چرا اون 340 میلیون نفر که مادرزادی انگلیسی بلدن باید توی دنیا همه چی رو بفهمن . چرا قدیمی ترین تمدن زبانش بین المللی نباشه . چرا ؟ چرا نمیشه اون روزی رو تصور کرد که به جای اینکه اینهمه ویندوز ، نرم افزار ، مقاله و.... انگلیسی باشن همشون فارسی باشن ؟ چرا انگلیسی ها و امریکایی ها در طی دو قرن اخیر آن چنان توی دنیا استعمار گر شدند که حتی زبان خودشون رو به همه ی 7 میلیارد نفر تحمیل کردن ؟چرا خودشون همه چی رو میتونن بفهمن ؟ چرا ؟ چرا اینقدر مردم ایران خوار و ذلیل شدند که باید زبان شیرین و با تمدن و زبانی که یه روزگاری زبان بین المللی دنیا بود رو رها کنند و به اجبار در مدارس ، دانشگاه ها ، توی خیابون ، توی فضای کامپیوتر و خلاصه همه جا زبان نحس انگلیسی رو یاد بگیرن ؟ چرا ما باید زبان دشمنانمان را بلد باشیم ؟ اصلا چرا همیشه اون ها زور میگن ؟ چرا یک ایرانی پیدا نمیشه که یک بار انگلیسی ها و امریکایی ها رو مستعمره ی خودش بکنه ؟ چرا کسی پیدا نمیشه که انتقام این همه سال خفت و خواری رو بگیره ؟ واقعا چرا ؟ چرا ؟ چرا....