اینترنت با قیمت بالا و سرعت پائین
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٧  

مقایسه قیمت پهنای باند در کشورهای مختلف جهان -


این روزها دیگر فناوری ارتباطات و میزان استفاده از کاربردهای مختلف آن به یکی از مهم‌ترین و موثرترین شاخص‌های توسعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

موضوعی که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا بخوبی پذیرفته شده و به تدریج به تعادل رسیده است تا جایی که دیگر برای آنها پرداخت هزینه برای اتصال به شبکه جهانی اینترنت شکل یک معضل جدی را پیدا نمی‌کند. شاید این به همان علتی است که چنین کشورهایی خیلی زودتر از کشورهای جهان سوم و در حال توسعه راه پیشرفت و توسعه را در پیش گرفته‌اند و سعی دارند با سرعت بیشتری هم آن را ادامه بدهند.
در مقابل، اما کشورهای در حال توسعه هنوز هم برای اتصال به شبکه اینترنت که در واقع یک نیاز اولیه در عصر ارتباطات محسوب شده و ساده‌ترین کاربرد فناوری اطلاعات است، با مشکلات مختلفی رو‌به‌رو هستند که شاید مهم‌ترین آنها به خصوص در کشور ما قیمت و هزینه استفاده از این فناوری است.
با این همه اما موضوع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که یک مقایسه ساده نشان می‌دهد قیمت اینترنت در ایران حتی نسبت به کشورهایی با زیرساخت و توسعه‌ یافتگی مشابه هم بالاتر بوده و به عبارت دیگر کاربران ایرانی برای اتصال به اینترنت شرایط سخت‌تری نسبت به کاربران این کشورها دارند.

          

 

 

معضل قیمت بالای اینترنت در ایران به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران در واقع یکی از موثرترین موانع برای افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما به حساب می‌آید که متاسفانه همچنان هم راه‌حلی عملی برای آن ارائه نشده است. با این همه اما کاربران اینترنت در داخل کشور برای استفاده از اینترنتی با سرعت ناچیز باید مبالغ قابل‌توجهی را بپردازند که حتی با کشورهای همسایه هم قابل‌مقایسه نیستند. 

 این روزها یک کاربر ایرانی برای دسترسی با اینترنتی با سرعت یک مگابیت که سرعت نه چندان بالایی در جهان به حساب می‌آید هم باید مبلغی در حدود 450‌‌هزار تومان (چیزی در حدود 448‌دلار) در هر ماه بپردازد. تازه اگر شرایط خاص و محدودیتی در ارائه خطوط با این سرعت مطرح نباشد. و اگر کاربران بخواهند از اینترنت کم سرعت‌تری هم استفاده  کنند باید برای اینترنت با سرعت 256 مبلغی در حدود 40‌‌هزار تومان (در حدود 38‌دلار)  و برای سرعت 128  مبلغی بین 15  تا  20 هزار تومان در هر ماه بپردازند.

                    --------------------------------------------

مواردی مرتبط بنقل از یکی از مدیران مرکز تحقیقات مخابرات ایران در خردادماه 88.

 - سرانه استفاده افراد از پهنای باند بین الملل در ایران بسیار پایین است.در حالیکه  بیش از 60درصد کشورهای جهان تا سال 2007 به اینترنت باند وسیع دسترسی پیدا کردند که  85 درصد این تعداد مربوط به کشورهای توسعه یافته است.

- در شاخص های ITU از میان 154 کشور عضو این اتحادیه در سال 2002 رتبه ایران 92 و در سال 2007 به  رتبه 78 دست یافتیم.
- با اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشور 9/34درصد است، ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران چهار درصد است، که بر همین اساس از بین 19کشور منطقه خاورمیانه ، کشور ما در جایگاه پانزدهم قرار دارد.

- یک چهارم دنیا کاربر اینترنت و یک سوم مشترک تلفن همراه هستند.

- طبق گزارش اتحادیه جهانی مخابرات، متوسط جهانی ضریب نفوذ تلفن همراه 61درصد ، تلفن ثابت 19درصد و اینترنت 23درصد است.

- سهم  ICT از GDP (تولید ملی ) در سال 2000 در ایران 5/1درصد و در سال 2004 حدود۴ /٢     درصد بوده که متوسط دنیا 5/7 درصد است.

                    -------------------------------------------------------- 

در عصری که شاهد پیشرفت و تحولات شگرف و روز افزون در عرصه های مختلف علم و فن آوری بر پایه  توسعه فن آوری اطلاعات و آمار هستیم, و عصری که عصر ماورائ اطلاعات نامیده می شوداز متولیان امر انتظار میرود که علاوه بر اهتمام و توجه جدی در رفع این موانع ,  زمینه های گسترش و کاربردی کردن اینترنت , آموزش  فراگیر و توسعه فرهنگ صحیح استفاده از آنرا نیز در دستور کار جدی خود داشته باشند.