یادداشت های سفر به یزد - قسمت دوم
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٥  

                        میدان  امیر چخماق  یزد                

- غیرقابل مقایسه بودن آنچه که  بعنوان بافت قدیم یا تاریخی ( نه فرسوده) در یزد وجود دارد با  آنچه که در گرگان وجود دارد ، هم از لحاظ کمیت و هم کیفیت و هم نحوه برخورد با آن.

 

مناره مسجد جامع گرگان             کوچه ای در بافت قدیم گرگان

 ضمن اینکه صرفنظر از بافت محدود قدیم شهر ، بدلیل محدودیت های طرحهای توسعه شهری  و اجرایی  و از طرفی جهش  مقطعی ساخت و ساز در گرگان ،  زمینه و فرصت ارا ئه  الگوی مشخص و متناسب  در کل شهر  حداقل  بعنوان اولویت  و بافت فراگیر  فراهم  نشده است .

 

- در گفتگو و گپ های خودمانی که با برخی از شهروندان یزدی داشتم نشان می دهد که عموماً به یزدی بودن یا بعبارتی هویت فرهنگی و تاریخی خود و سرمایه ای که ایجاد شده افتخار می کنند که این حس می تواند باعث تقویت فرهنگ و فضای سالم اجتماعی و بروز و ظهور بسیاری از مولفه ها و ویژگی های مثبت اجتماعی گردد .

 از جمله می توان به  مولفه  خود باوری  اشاره کرد -  به نقل از یکی از شهروندان مطلع ، طی 14 سال اخیر همواره یزد  نفراتی را در رتبه های اول تا سوم کنکور سراسری در رشته های مختلف داشته است - مولفه دیگر  امنیت  است  که علیرغم محدودیت ها و مشکلات ناشی از واقع شدن در همجواری  و مسیر فعالیت گروههای اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر،  همچنان از  رتبه های برتر  کشور در بحث  امنیت  و میزان کم جرم و جنایت  است .

- بر خلاف تصورم  یزد هم مهاجر پذیر ( نه با وسعت استان ما) بوده اما فرهنگ حاکم فرهنگ یزدی بوده و سایر فرهنگ های وارده و الگوهای جدید هم در آن استحاله شده است و - یا حداقل-  تاثیر آن ضعیف بوده است.

جالب توجه است که با وجود  تعداد زیاد پیروان آئین زرتشت ، عموماً از توافق و همزیستی آنان صحبت شده  وفرهنگ یا خرده فرهنگی در تضاد وتزاحم با بافت فرهنگی وهنجارهای اجتماعی یزد  نداشته اند.

نماد  زرتشت  آتشکده  زرتشتیان

 

 

- سخت کوشی ، مقتصد بودن و  زیرک بودن -  یا بعبارتی استراتژیست بودن -  فرزندان کویر بخوبی در یزدی ها متجلی است. علاوه بر خصوصیات فوق حفظ بافت مذهبی ( اعتقادی مردم یزد با توجه به تغییر وتحولات روز افزون اجتماعی- فرهنگی ) جالب توجه می باشد که   بنظرم بافت تاریخی و معماری شهر و نزدیکی با طبیعت در آن موثر   می باشد.

- از نکات جالب توجه دیگر مشاهده تصویر جناب آقای خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان در بسیاری  از مغازه ها وفروشگاههای سطح شهر بوده است که -  در نتیجه  گفتگو هایی در این باب با افراد داشته ام -  آنرا با تعصب وانسجام اجتماعی ناشی از هویت فرهنگی وتاریخی آنان بی ربط  نمی دانم .

 عکس خاتمی در مغازه  کت و شلوار فروشی                  عکس خاتمی در  ورودی  مغازه کفش فروشی

 

- استمرار و تداوم تلاش های مرتبط  به حفظ  و نگهداری  بافت تاریخی شهر :

در بازدیدی که در جریان همایش از برخی از ابنیه  در دست مرمت داشته ایم کارشناس مربوطه  در برش های عمقی دیواره ها،  لایه هایی ازسابقه مرمت در دورهای متعدد -  از پهلوی دوم ،  پهلوی اول ، قاجاریه ، صفویه ، و -  را در یک بنا نشان  داده است.

                        نمونه ای از خانه ای که در چهار دوره مرمت شده است

                       

 

- حضور پر شمار وجالب توجه توریست ها  وگردشگران خارجی در بازدید از آثار، اماکن و بافت تاریخی یزد

 

      در برداشت از مباحث فوق می توان به موارد ذیل 

اشاره نمود :

1- اشاره به جذابیت ها و جلوه های ویژه یزد که نمی توان از بیان آن صرفنظر کرد و اینکه  بنظرم نشر اطلاع (مرتبط ومناسب) هم مانند نشر علم زکات آن  بحساب  می آید.

2- اشاره به اهمیت بافت شهر سازی و معماری و ارتباط  دوسویه آن با هویت فرهنگی / تاریخی.

 

3- اشاره به اهمیت هویت و شناسه فرهنگی وتاریخی  وتاثیر آن بر بروز مولفه های مثبت اجتماعی .

4- مقایسه اجتناب ناپذیری که در جریان طرح مباحث در ذهن خواننده متبادر می شود -  هر چند که حداقل هم باشد از نبودش بهتر است- .

5- اشاره به ضرورت جامع نگری و آینده نگری در بحث مدیریت شهری 

١/۵ - باید برای شهر   تعریف سیاست غالب شهری  داشته  و متناسب  با     ویژگی های موجود و ترسیم  افق آینده  شهر در قالب طرحهای توسعه شهری (جامع و تفصیلی و ... ) ، شهر و شهروندان را به آن سمت گرایش داد.  یعنی در هر ویزگی  بارز  شهری ( ‌تاریخی - گردشگری -  تفریحی - بازرگانی - کشاورزی و)  بر الزمات و معیار های غالب و  خاص آن تاکید  و  توجه  گردد.

البته لازم بذکر است که متاسفانه در تهیه طرحهای توسعه شهری  اصلی ترین رکن مدیریت شهری (شهرداریها ) ، آنچنان که باید موثر و دخیل نمی باشند.

٢ - آینده نگری از باب حفظ فرصت ها و مزیت ها  و پیش بینی و آمادگی برای تهدیدات احتمالی ، که در اینجا  بررسی و پیش بینی را هکارهای مواجهه با شرایط بحران شهری در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه،  با فعالیتهایی مشابه این  همایش می باشد.

 

6- اشاره به اینکه اگر چه انتظار آن نیست که مدل بافت تاریخی والگوی شهری یزد در گرگان پیاده شود اما مهم هست که در مقایسه با نهضت فرهنگی تاریخی یزد و تجلی آن در بافت تاریخی و معماری وشهر سازی آن ، برای شهر گرگان نیز سیاستی غالب واستراتژیک - بشرح بند فوق - متناسب با فرصت ها و مزیت های موجود تعریف کرده و بعنوان محور و معیار غالب برای طرحهای توسعه شهری و منطقه ای ،  آمایش سرزمین و سایر سیاست های اجرائی  قرار دهیم که بنظر رسید  محور گردشگری و تفریحی از قابلیت بالائی  برخوردار بوده و می توان بعنوان  فرصتی برای تعریف شناسه وهویت شهری  بکار گرفته شود.

نمایی زیبا  از  جنگل  ناهارخوران  نمایی از شهر گرگان در هوای ابری

 

7- اشاره به اینکه  توجه  به نیازهای اجتماعی شهروندان و نیازهای فراتر از نیازهای فیزیولوزیک و مسکن و ... ( در این بحث احساس آرامش روحی روانی و جلوه های بصری ،  زیبا سازی شهری و تناسب و هارمونی در معماری و شهر سازی  مورد نظر  می باشد) از  نیازهای  اساسی خصوصا  ‌در عصر حاضر و متقابلاً  از اهداف و ماموریت های اساسی مدیریت شهری است .

 

8- اشاره به اینکه  باید از فرصت ها و مزیت های موجود حداکثر استفاده را کرده و با استفاده از  نقاط  قوت موجود  تهدیدات را به فرصت تبدیل  کنیم یا حداقل اینکه اگر فرصت سازی که  نمی کنیم  فرصت سوزی هم نکنیم  ، آن هم در شرایطی که فرصت ها و مزیتها و نقاط قوت گرگان و گلستان در میان کل استانهای کشور کم نظیر می باشد. 

نمایی زیبا از جنگل ناهارخوران