زبان "بین المللی" یا "بیگانه" ؟
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٧  

جالب تر از اینکه گفته می شود زبان دوم دنیای جدیدی به روی انسان باز می کند  اخیرا جایی خواندم  که تاثیراتی نیز بر اعتماد بنفس و حتی طول عمر انسان می گذارد !  گذشته از آثار عمومی  دانستن زبانهای دوم و سوم و ... ,  یادگیری زبان انگلیسی  بعنوان زبان  بین المللی فواید و کاربردهای زیادی  دارد که از مهمترین آنها می توان بهره برداری و همگامی با پیشرفت  دانش, علوم و فنون روز  - و کاربرد آن در دانشگاهها , تولید و  صنعت , گردشگری ,  حوزه گسترده اینترنت , کتب و متون تخصصی  و ... دانست . مهمتر اینکه در جامعه امروزی  تقریبا  سیستم فردی و  اجتماعی بسته نداریم , خواه این سیستم  یک خانواده باشد , خواه یک مملکت .  باتوجه به این اصل  و وجود تبادلات همه جانبه  و گسترده  در یک کشور خصوصا در سطح بین المللی ,  می توان فراگیری زبانهای خارجی بویـزه  زبان انگلیسی  را یکی از ضرورتهای ملی برای  امر توسعه برشمرد.

تا شاید : تحولی در دانشگاهها و سایر مراکز علمی  و تحقیقاتی حاصل شود و امکان بهره گیری از پیشرفت روز دنیای توسعه یافته فراهم تر گردد , متون آموزشی و تخصصی ما از قدمت  بعضا چند ده سالگی  خارج شود ,  خانواده ها و خصوصا فرزندانمان امکان استفاده مفید از مزایای اینترنت را بیابند , به تحقق دولت الکترونیک و شهرهای الکترونیکی کمک شود , سفرهای خارجی گسترش یابد و بعضا بخاطر ندانستن زبان  - علیرغم  وجود سایر شرایط - فرصت ها  ازجمله معرفی فکر و فرهنگ غنی ایرانی - اسلامی  از بین نرود و برای بسیاری از دنیا  ناشناخته نباشیم  , فرصتهای اقتصادی و سرمایه گذاری و خصوصا گردشگری بهتر معرفی شود , اگر توریستی خارجی در خیابانهای شهرمان  دیده شد اولا با تعجب نگاه نکنند و ثانیا کسی باشد پاسخ سئوالش را بدهد , ثبت نام امتحان تافل و موارد مشابه قطره چکانی نباشد و در عرض یک ساعت ظرفیت ثبت نام پر نشود !!  و صدها  فایده دیگر که بر کسی پوشیده نیست. 

خلاصه اینکه زبان بین المللی خیلی هم بیگانه نباشد یا بعبارت دیگر ما هم خیلی با آن بیگانه نباشیم .

 اما متاسفانه باندازه کافی در این زمینه کار و فرهنگ سازی نشده و حتی  جدی هم گرفته نمی شود . و از همین حیث ضررهای ملی زیادی را  متحمل می شویم.

* چندی پیش در جمع فامیلی دعوت بودیم که  یکی از شبکه ها  مصاحبه وزیر امور خارجه- جناب دکتر متکی - را نشان   می داد که به زبان انگلیسی صحبت میکرد ,  با  اینکه سطح  طرف " وزیر"  بود  اونهم  وزیر " امور خارجه"   باز هم  برای جمع و قطعا بسیاری دیگر  جالب توجه (بهتر بگوییم عجیب ) بوده است .

*نمونه دیگر که  چندی پیش در سفر به لاهیجان برخوردم ; با تله کابین به بام سبز لاهیجان رفته بودیم  در محوطه وسائل بازی پارکی  دو دختر خانم به زبان انگلیسی  با هم صحبت می کردند , ضمن اینکه برای من هم جالب بود و خانم بنده هم به بهانه تاب دادن بچه ها مکث کرده بود تا  بیشتر مکالمه خوب و روان آنها  را گوش کند !  می دیدم که موضوع برای اغلب حاضرین در محوطه هم جالب توجه و امری غریب  بود.

منظور این بود  عرض کنم  در عین حالیکه حفظ و گسترش زبان فارسی از جهاتی ضرورتی ملی و امری مهم  بشمار می آید و قابل دفاع نیز هست , متناسبا تقویت فرهنگ فراگیری زبانهای بیگانه !  بخصوص زبان بین المللی- انگلیسی - نیز می تواند در راستای کمک به  توسعه ملی و گسترش حوزه نفوذ بین المللی  تاثیرگذار و مهم تلقی گردد. بدیهی ست گسترش حوزه نفوذ بین المللی  حرکات و اقدامات متناسب با آن را می طلبد نه بعضا تاکیدات بیش از حدی که بیشتر بهره و مصرف داخلی دارد.

* استاد اندیشمند دنیا دیده ای در جلسه ای رسمی  صحبتهای خوبی میکرد از جمله در باب تغییر نام خلیج فارس ; می گفت یکی از ملاکهای تعیین یا تغییر نام , استناد به اینترنت و یافته های نام مورد نظر در اینترنت است  و یکی از دلایلی که همزمان با شیطنت دشمنان در تغییر  نام خلیج فارس در نقشه های بین المللی  , فراخوان ثبت   *نام خلیج فارس* در اینترنت صورت گرفته بود این بود که در یافته های  موتورهای جستجو  نام  "خلیج عرب"  بیش از " خلیج فارس"  نشان داده می شد که حتی به چند برابر هم می رسید.

بدیهیست برای حل این مشکل برگزاری زنگ خلیج فارس در مدارس کشور  خیلی مفید و قرین به مقصود نبوده  و فعالیتهای برون گرایی و  انتشار و تبلیغ بین المللی - که سهل ترین آن اینترنت میباشد- مثمر ثمرتر خواهد بود. صد البته در این قبیل موارد نقش مثبت دانستن زبان غیر قابل انکار میباشد.           

  اگر کمی بیشتر به برخی از تصمیمات و اقداماتمان دقت کنیم  به مصادیق مشابهی می رسیم که شرح حال موضوع می باشد.

 البته الحمدا... طی سالیان اخیر از نظر اجتماعی و توجه خانواده ها به امر فراگیری زبان انگلیسی شاهد پیشرفت قابل ملاحظه هستیم که امیدواریم  با افزایش کیفیت کار مراکز آموزش زبان  و از طرفی هم جدی گرفتن موضوع  از سوی  متولیان امر اعم دانشگاهها و مراکز علمی آموزشی  و سازمانهای مرتبط و متولی  وبخصوص  تذکر حساسیت موضوع از سوی وزارت امور خارجه  -با توجه به اشراف به موضوع-  شاهد تحولی اساسی در این امر باشیم .


آیا میدانستید که ... ؟؟
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱۸  

در بخش مطالب عمومی  سایت  کیمیا  مطلبی  شامل سی مورد جالب توجه (بهتر ست بگویم عجیب )  دیدم  که همه آن  غیر از بند ٢٠  برایم تازگی داشت و فکر میکنم برای  بسیاری دیگر نیز تازگی داشته و  شنیدن آن خالی از لطف نباشد .

صرفنظر از میزان دقت  مطالب  و بجای تشکیک در صحت آن  و اثبات و استدلال و ... ، به اعتبار یک سایت اطلاع رسانی و با حفظ امانت  عینا تقدیم حضور می کنم .

  مطمئنم برایتان جالب خواهد بود و حداقل برای لحظه ای بر آن متمرکز خواهیدشد .

 

1) یک سوسک حمام می‌تواند 9 روز بدون سر زندگی کند تا اینکه از گرسنگی بمیرد !

2) یک کوروکودیل نمی‌تواند زبانش را بیرون در بیاورد !

3) قلب انسان می‌تواند خون را 10 متر به بیرون پرتاب کند !

4) حلزون می‌تواند 3 سال بخوابد !

5) به طور میانگین مردم از عنکبوت بیشتر می‌ترسند تا از مرگ !

6)‌ اگر جمعیت چین به شکل یک صف از مقابل شما راه بروند، این صف به خاطر سرعت تولید مثل هیچ‌وقت تمام نخواهد شد !

7) خطوط هوایی آمریکا با کم کردن فقط یک زیتون از سالاد هر مسافر در سال 1987 توانست 40000$ صرفه‌جویی کند !

8) ملت آمریکا بطور میانگین روزانه 73000 متر مربع پیتزا می‌خورند.

9) چشم‌های شترمرغ از مغزش بزرگتر است.

10)‌ بچه‌ها بدون کشکک زانو متولد میشوند. کشکک‌ها در سن 2 تا 6 سالگی ظاهر می‌شوند !

11) کوبیدن سر به دیوار 150 کالری در ساعت مصرف می‌کند !

12) پروانه‌ها با پاهایشان می‌چشند !

13) گربه‌‌ها می‌توانند بیش از یکصد صدا با حنجره خود تولید کنند در حالیکه سگ‌ها کمتر   از    10 تا !

14) ادرار گربه زیر نور سیاه می‌درخشد.

15) تعداد چینی‌هایی که انگلیسی بلدند ، از تعداد آمریکایی‌هایی که انگلیسی بلدند، بیشتر است  ؟!

16) دوئل کردن در پاراگوئه آزاد است به شرطی که طرفین خون خود را بر گردن بگیرند !

17) فیل‌ها تنها حیواناتی هستند که نمی‌توانند بپرند.

18)‌ هر بار که یک تمبر را میلیسید 10/1  کالری انرژی مصرف می‌کنید.

19) فورییه 1865 تنها زمانی بود که ماه کامل نشد .

20) کوتاهترین جمله کامل در زبان انگلیسی I am است .

21) اگر عروسک باربی را زنده تصور کنید سایزش 33-23-39 و قدش 2 متر و 15 سانتی‌متر خواهد بود با گردنی 2 برابر بلندتر از یک انسان نرمال .

22) تمام خرسهای قطبی، چپ دست هستند !

23) اگر یک ماهی قرمز را در یک اتاق تاریک قرار دهید، کم کم رنگش سفید می‌شود !

24) اگر به صورت مداوم 8 سال و 7 ماه و 6 روز فریاد بزنید، انرژی صوتی لازم برای گرم کردن یک فنجان قهوه را تولید کرده‌اید !

25) در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن خود را می‌کندند حتی ابروها و مژه‌ ها.

26) کوتاه‌ترین جنگ در تاریخ در سال 1896 بین زانزیبار و انگلستان رخ داد که 38 دقیقه طول کشید.

27) در 4000 سال گذشته هیچ حیوان جدیدی رام نشده است !

28) هیچ‌وقت نمیتوانی با چشمان باز عطسه کنی !

29) تعداد انسان‌هایی که به وسیله خر کشته می‌شوند، از انسان‌هایی که در سانحه هوایی می‌میرند بیشتر است !!

30) چشم‌های ما از بدو تولد همین اندازه بوده‌اند ، اما رشد دماغ و گوش ما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شوند !

 

 

*** چطور بود ؟


سخنانی از بزرگان
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٦  

با توجه به محدودیت در فرصت و ظرفیت انسانها و از طرفی گستردگی موضوعات و علوم مختلف ایجاب می کند که تجربیات و نظرات اندیشمندان و بزرگان -  که به سختی بدست آورده اند - را حتی الامکان در زندگی و رفتار بکار بسته و بار هزینه مضاعف (تازه اگر عمر فرصت دهد ) را متحمل نشویم . که این در گرانبها هم در احادیث و سخنان ائمه و بزرگان دین و هم در سخنان و نظرات اندیشمندان و صاحبنظران سایر علوم متجلی است . این بحث بهانه ای شد تا  عباراتی را که امروز از چند اندیشمند  خوانده ام و برایم جالب بود را نقل کنم .

- دو اشتباه بسیار بزرگ یکی این است که قبل از موعد اقدام به عمل کنیم و دیگری این است که فرصت مناسب را از دست بدهیم.       <کوئیلیو>

- راز به اتمام رساندن هر کاری تلاش است.                           < دانته>

- اگر در اولین قدم موفقیت نسیب ما می شد ، سعی و تلاش دیگر معنی نداشت.                                                                    <مترلینگ> 

 

- کسانی که دیر قول میدهند خوش قول ترین مردمانند.                       <روسو>

- دوست خوب کسی است که دستان تو را بگیرد ولی قلب تو را لمس کند.

                                                                    <گارسیا مارکز>


وضعیت ورزش در استانهای مختلف کشور
ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱۳  

                                                         

 

اطلاعاتی جالب توجه  از آمار ورزشکاران آماتور  و حرفه ای استانهای مختلف کشور  بر اساس آمار تدوین شده فدراسیون پزشکی - ورزشی در پایان سال ٨۵ به نقل از خبرگزاری ایسنا ،جهت اطلاع ( یا احیانا مزید اطلاع) سازمانها ، گروهها هیئت ها و بخصوص وبلاگهای ورزشی  و ...

البته هدف از ارائه اطلاعاتی از این دست ،  کمک (و تا حدی یادآوری) به  مسئولین ، دست اندرکاران و همه کسانی است که دغدغه توسعه استان و در این مورد خاص ورزش استان را دارند ،  تا شاید بتوانیم با  بررسی وضع موجود ورزش استان با شرایط و پتانسیل هایی که وجود  دارد  در  مقایسه با رده سایر استانها با شرایطی که دارند ، و بررسی علل و دلایل مربوطه  به راهکاری مناسب جهت حرکت و رشد مطلوب ورزش استان - اعم از حرفه ای آماتور و همگانی - برسیم . چرا که در یک نگاه کلی بنظر میرسد گلستان در مقایسه با استانهای بالاتر جدول  پتانسیل ورزش خیزی و  ورزشکار پروری بالاتری داشته باشد. 

  اگرچه امکان دارد اطلاعاتی از این دست هرچند از منابع رسمی،  درصدی(کم) اشتباه داشته باشد یا بخشی از ورزش ما بدلیل عدم رعایت بیمه از آمار حذف شده باشند (که باز هم عذری بدتر از گناهست)  و یا ورزش عمومی یا همگانی یا غیررسمی ما بیش از سایر استانها باشد که این هم باید ... و                                              چون دنبال مقصر نمی گردیم پس نیاز به توجیه هم نیست .

پتانسیل بالای کشتی در گلستان     والیبال برتر گلستان  خصوصا  ترکمنها   قدمت و توانمندی  بسکتبال گرگان  کبدی  پیشتاز  گلستان

در حالی که در آخرین سرشماری‌های صورت گرفته، جمعیت ایران به حدود هفتاد میلیون نفر می‌رسد، اما آمارهای فدراسیون پزشکی - ورزشی، که بر اساس صدور «کارت‌های بیمه خدمات درمانی» ساماندهی شده، نشان از وجود - تنها - یک میلیون و ‌‌٩۶۵ هزار ورزشکار (از آماتور و غیر حرفه‌ای گرفته تا قهرمانان ملی) در کشور می‌دهد.

                   

 بر اساس قوانین فدراسیون پزشکی - ورزشی، هیچ فردی نمی‌تواند در یک باشگاه ورزشی تمرین و یا مسابقه دهد، مگر این که تحت پوشش بیمه کمیته‌ی خدمات درمانی فدراسیون پزشکی - ورزشی قرار بگیرد. این موضوع حتی برای حضور در مسابقه‌های ورزشی از سطح محلات گرفته تا سطح ملی، با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.

در سایه‌ی همین قانون است که اکنون هر ورزشکاری که حتی برای یک ماه به عضویت یک باشگاه بدنسازی، فوتبال و یا شنا درمی‌آید، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.

                      

 اما، نکته‌ی مهم دیگر در این میان این است که این آمار، تنها آمار رسمی ورزشکاران ایران است و هم اکنون ورزشکاران زیادی در بخش‌های مختلف ورزشی - به ویژه - ادارات و ارگان‌های مختلف و حتی به صورت شخصی و در پارک‌ها تمرین می‌کنند که در قالب این آمار نمی‌گنجند.

        

بهرحال وضعیت ورزش در استان‌های مختلف کشور، در پایان سال ‌‌١٣٨۵ بشرح ذیل بوده است :

 *** گیلانی‌ها، ورزشکارترین مردم ایران

۱-  گیلان: ‌٩٩/۴ درصد

بر اساس آمار تدوین شده، از مجموع « دو میلیون و ‌‌۴١١ هزار» نفر جمعیت «استان گیلان»، چیزی حدود ‌‌٨٢ هزار مرد و ‌‌٣٧ هزار زن (مجموع ‌‌١٢٠ هزار نفر) در این استان ورزش می‌کنند. بنابراین آمار ‌٩٩/۴ درصد مردم گیلان ورزشکارند و در صدر جدول رده‌بندی استان‌های کشور قرار دارند.

۲- ایلام: ‌٨٩/۴ درصد

پس از گیلان، « استان ایلام» که حدود «538 هزار نفر» جمعیت دارد، با ‌‌٢۶ هزار ورزشکار، دومین استان دارای ورزشکار بر اساس جمعیتش است. در استان ایلام حدود ‌‌١٧ هزار نفر مرد و ‌‌٩ هزار نفر زن ورزش می‌کنند. این یعنی ‌٨٩/۴ درصد مردم ایلام ورزش می‌کنند.

۳ - یزد : ‌٧٣/۴ درصد

«استان یزد» هم، سومین استان ورزشکار خیز در سطح عمومی است. در این استان «940 هزار» نفره، ‌‌٢٨ هزار مرد و ‌‌١۶ هزار زن ورزش می‌کنند. مجموع ورزشکاران یزد هم چیزی حدود ‌‌۴۴ هزار نفر است.     ‌٧٣/۴ درصد کل مردم استان یزد ورزش می‌کنند.

۴- قزوین: ‌١٢/۴ درصد

«قزوینی‌ها» هم با بیش از « یک میلیون و صد هزار» نفر جمعیت، چیزی حدود ‌‌۴٨ هزار ورزشکار دارد. استان قزوین ‌‌٣٢ هزار ورزشکار مرد و ‌‌١۴ هزار ورزشکار زن دارد. یعنی چیزی حدود ‌١٢/۴ درصد مردم استان قزوین ورزش می‌کنند.

۵- بوشهر: ‌١١/۴درصد

«استان بوشهر» هم چیزی حدود «810 هزار» نفر جمعیت دارد و از مجموع کل این جمعیت ‌‌٣٣ هزار نفر (‌‌٢٢ هزار مرد، ‌‌١١ زن) ورزش می‌کنند. میانگین درصد ورزشکاران بوشهر هم ‌١١/۴ درصد است.

۶- مازندران: ‌٠٩/۴ درصد

«استان مازندران» چیزی حدود «2 میلیون و ‌‌٨٠٠ هزار» نفر جمعیت دارد و از مجموع این جمعیت چیزی حدود ‌‌١١۵ هزار نفر معادل ‌٠٩/۴ درصد، ورزش می‌کنند. در این استان در ازای هر سه مرد ورزشکار، یک زن ورزشکار وجود دارد.

۷- چهارمحال و بختیاری: ‌٠١/۴درصد

«استان چهارمحال و بختیاری» هفتمین رده‌ی استان‌های ورزشکار خیز را بر اساس جمعیتش در اختیار دارد. استان چهار محال و بختیاری چیزی حدود «833 هزار نفر» جمعیت دارد که از آن میان ‌‌٢٢ هزار مرد و ‌‌١١ هزار زن ورزش می‌کنند. بنابراین استان چهار محال و بختیاری با حدود ‌‌٣٣ هزار ورزشکار، ‌٠١/۴ درصد را تشکیل می‌دهد، در مکان هفتم ایران قرار دارد.

۸- سمنان: ‌٩٩/٣ درصد

«استان سمنان» هم بر اساس جمعیتش، هشتم است. سمنان «579 هزار نفر» جمعیت دارد و از آن میان ‌‌٢٣ هزار نفر (‌‌١۶ هزار مرد، ‌‌٧ هزار زن) ورزش می‌کنند. ‌٩٩/٣ درصد مردم استان سمنان ورزش می‌کنند.

۹- مرکزی:3/‌٧٣ درصد

از میان « یک میلیون و ‌‌٣۴۵ هزار» نفر جمعیت «استان مرکزی»، چیزی حدود ‌‌٣۶ هزار مرد و ‌‌١۴ هزار زن ورزش می‌کنند. در این استان ‌٧٣/٣ درصد مردم ورزش می‌کنند.

۱۰- اردبیل: ‌۶۵/٣درصد

«استان اردبیل» هم « یک میلیون و ‌‌١۶۵ هزار» نفر جمعیت دارد و از آن میان ‌‌۴٢ هزار نفر (‌‌٣٢ هزار نفر مرد، ‌‌١٠ هزار نفر زن) ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار ‌۶۵/٣ درصد مردم اردبیل ورزش‌کارند.

۱۱ - *** « تهران»: ٧۵/٣ درصد

 یازدهمین استان ورزش‌کار خیز ایران

در حالی که «استان تهران» شهر پایتخت را در بر دارد و دارای « دوازده میلیون نفر» جمعیت است و از طرفی دیگر بیشتر سازمان‌ها، ارگان‌ها و باشگا‌های ورزشی با بیشترین امکانات در این شهر قرار دارند، تنها     ‌٧۵/٣ درصد مردم استان تهران ورزش می‌کنند. در استان تهران ‌‌٢۶۶ هزار مرد و ‌‌١۶٠ هزار زن در مراکز مختلف ورزشی، ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار تهران یازدهمین استان ورزش‌کار خیز بر اساس جمعیتش است.
۱۲- اصفهان :  ۴٢/٣  درصد

۱۳- فارس :   ١۶/٣  درصد

نکته‌ی جالب‌تر این که استان‌های « اصفهان» و« فارس» به ترتیب با «4 میلیون و ‌‌٣٩۶ هزار نفر» جمعیت و «4 میلیون و ‌‌٣٢۴ هزار» جمعیت (یعنی دو استان پرجمعیت، پس از تهران) رده‌های دوازدهم و سیزدهم را به خود اختصاص داده‌اند. اصفهان ‌‌١۵٠ هزار ورزشکار دارد و ‌۴٢/٣ درصد مردم این استان ورزش‌کارند و فارس با ‌‌١٣۶ هزار ورزشکار، دارای درصدآماری ‌١۶/٣ درصد است. 

۱۴-  کهکیلویه و بویراحمد : ‌٠۶/٣ درصد

  در این استان که در مکان چهاردهم جدول رده‌بندی قرار دارد، چیزی حدود ‌‌٢١ هزار نفر ورزشکاردارد. در این استان تعداد ورزشکاران زن، نصف ورزش‌کاران مرد است.

***استان‌هایی که کمتر از سه درصد مردمشان ورزش می‌کنند

۱۵- استان همدان

 با جمعیت « یک میلیون و ‌‌٧٣٢ هزار» نفری خود، دارای ‌‌۵١ هزار ورزشکار است. این یعنی ‌٩٨/٢ درصد مردم همدان ورزش می‌کنند.

۱۶- استان زنجان

از میان جمعیت « یک میلیونی» «استان زنجان» هم - تنها - ‌‌٢٨ هزار نفر ورزش می‌کنند. یعنی ‌۶٧/٢ درصد مردم این استان گرایش به ورزش داشته‌اند. تعداد ورزش‌کاران مرد این استان بیش از دو برابر تعداد ورزشکاران زنش است.

۱۷- «استان گلستان» 

 هفدهمین استان ورزش‌کار خیز کشور است. این استان « یک میلیون و ‌‌۶١٣ هزار» نفر جمعیت دارد که از این میان ‌‌۴٠ هزار نفر ورزش می‌کنند. بر اساس این آمار ‌۴۵/٢ درصد مردم استان گلستان ورزش می‌کنند.

۱۸- استان خراسان

تنها ‌۴۴/٢ درصد مردم «استان خراسان» که بیش از «4 میلیون و ‌‌٢۴۴ هزار نفر» هستند، ورزش می‌کنند. در این استان ‌‌٧١ هزار نفر مرد و ‌‌٣٢ هزار نفر زن ورزش می‌کنند. استان خراسان هجدهمین استان ورزش‌کار خیز ایران است.

۱۹- استان آذربایجان‌غربی

 دو میلیون و ‌‌٨٩۶ هزار نفر» جمعیت دارد. در این استان ‌‌۶۶ هزار نفر (‌‌۵١ هزار مرد، ‌‌١۵ هزار زن) ورزش می‌کنند. این یعنی ‌٨٢/٢ درصد مردم استان آذربایجان‌غربی ورزش می‌کنند.

۲۰- استان خوزستان

با «4 میلیون و ‌‌٢٧٨ هزار نفر» جمعیت، چهارمین استان پرجمعیت ایران است. در این استان ‌‌۶۶ هزار مرد و ‌‌٣١ هزار زن ورزش می‌کنند که چیزی حدود ‌۶٢/٢ درصد است.

۲۱- استان قم

 ‌‌٢٢ هزار نفر ورزش‌کار دارد. از میان بیش از « یک میلیون نفر» جمعیت استان قم ‌‌١۵ هزار نفر مرد و ‌‌٧ هزار نفر زن ورزش میکنند.بنابراین ١٧/٢ درصد مردم استان قم ورزش‌کارند.

۲۲- استان آذربایجان‌شرقی 

 با «3 میلیون و ‌‌۴٢٨ هزار» نفر جمعیت، ‌‌٧۴ هزار نفر (‌‌۵٧ هزار مرد، ‌‌١۶ هزار زن) ورزشکا‌ر دارد. در حقیقت - تنها – ‌١٣/٢ درصد مردم استان آذربایجان‌شرقی ورزش می‌کنند.

۲۳- استان‌های  لرستان  

۲۴ -استان   کرمانشاه

هر کدام نزدیک به « دو میلیون نفر» جمعیت دارند. لرستان با جمعیتی کمتر از کرمانشاه، حدود ‌‌٣۶ هزار نفر ورزشکار دارد و ‌٠۶/٢ درصد مردم کرمانشاه ورزش می‌کنند. در لرستان هم با وجود ‌‌٣٩ هزار نفر ورزشکار زن و مرد، ‌٠٢/٢ درصد مردم این استان ورزش‌کارند.

*** شش استان کمتر از دو درصد ورزشکار دارند

25- استان کرمان

 با ‌‌۴۶ هزار ورزشکار از مجموع دو میلیون و  ١٠٣هزار جمعیت،  ٩۵/١  درصد مردمش ورزش می‌کنند.

26- استان خراسان شمالی

با ا ‌‌١۶ هزار ورزشکار از مجموع «850 هزار» جمعیت، ‌٨٨/١ درصد مردمش ورزش می‌کنند. 

27- استان هرمزگان

  با نزدیک به « یک میلیون و سیصد هزار نفر» جمعیت ‌‌٢١٠ هزار ورزشکار دارد و ‌۶۶/١ درصد مردم این استان ورزش می‌کنند.

28- استان کردستان

 از مجموع « یک میلیون و ‌‌۵۴۶ هزار نفر» جمعیت، ‌‌٢۴ هزار نفر ورزش می‌کنند و این یعنی ‌۵۶/١ درصد جمعیت استان.

29- استان خراسان جنوبی

 از بین «500 هزار نفر» جمعیت - تنها - کمی بیش از هفت هزار نفر ورزش‌کار دارد. یعنی ‌۵/١ درصد مردم خراسان جنوبی ورزش می‌کنند

30- استان سیستان و بلوچستان

آخرین استان  است که با بیش از « دو میلیون و دویست هزار نفر» جمعیت، ‌‌٢۵ هزار ورزشکار دارد. تنها ‌١۶/١درصد مردم استان سیستان و بلوچستان ورزش می‌کنند.


برخی از نتایج سرشماری سال 85
ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱۱  

نتایج جالب از سرشماری سال ٨۵

 

 در مطالعه  نشست خبری رییس مرکز آمار ایران  در خصوص نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ٨۵  به برخی از نکات جالب توجه آن اشاره می کنم :

 ١)  جمعیت کل کشور را در سال 75،  60 میلیون و 55 هزار و 488  نفر  عنوان  کرد که با رشد 62/1 درصدی به 70 میلیون و 495 هزار و 782 نفر در سال 85  افزایش یافته است.

 ٢) میانگین سنی جمعیت را در سال 75، 03/24 سال و در سال 85 به 99/27 سال عنوان و خاطرنشان کرد: میانه سنی جمعیت نیز در سال 75، 42/19 سال بوده که در سال 85 به 89/23 درصد افزایش یافته است.

 ٣) نسبت جمعیت کمتر از 10 سال به کل جمعیت در سال 75  ،   4/24 درصد و در سال 85، 6/15 درصد بوده است.

  ۴) 20 میلیون نفر از مردم کشور در مکانی که به دنیا آمده‌اند،

 اقامت نمی‌کنند.

 ۵) میانگین سن در اولین ازدواج مرد و زن اشاره کرد که در سال 75 به ترتیب   6/25 و  4/22 سال  بوده است و در سال 85  به 2/26  و 3 /23 سال افزایش یافته است.

 ۶) نسبت جمعیت حداقل یک بار ازدواج کرده به جمعیت 10 ساله و بیشتر را در بین مردان 65/52 درصد و در بین زنان را 73/59 درصد در سال 75  این نسبت در سال 85 به ترتیب در بین مردان و زنان 08/56 درصد و 1/64 درصد بوده است.

 ٧) نسبت جمعیت مطلقه در بین جمعیت 10 ساله و بیشتر مردان و زنان در سال 75 به ترتیب 24/0 و 5/0 درصد است که در سال 85 به 46/0 و 86/0 درصد اضافه می‌شود.

 ٨) نسبت خانوار‌های دارای موتورسیکلت به کل خانوار‌ها در سال 85 به میزان 7/24 درصد در کل کشور بوده که بیشترین آن در استان یزد با 83/62 درصد و کمترین آن در استان کرمانشاه با 

22/9 درصد بوده است.

 ٩) نسبت خانوار‌هایی که دارای خودرو سبک هستند به کل خانوار‌ها در سطح کشور 06/33 درصد است که بیشترین آن در استان یزد با 72/43 درصد و کمترین آن در استان خراسان شمالی با 96/17 درصد است.

- بدین ترتیب 67 درصد کل خانوار‌های کشور دارای یک خودرو نیز نیستند. 19 درصد خانوار‌های روستایی دارای یک خودرو هستند و 81 درصد نیز حتی یک خودرو ندارند  39 درصد خانوار‌های شهری نیز دارای یک خودرو هستند.

 ١٠) نسبت خانوار‌های دارای رایانه  به کل خانوار‌ها، 31/22 درصد بوده است،  بیشترین این نسبت در استان تهران با 36/37 درصد و کمترین آن در استان سیستان و بلوچستان با 71/9 درصد بوده است.

- نسبت خانوار‌های استفاده کننده از اینترنت به کل خانوار‌ها نیز 13/12 درصد است که بیشترین آن در استان تهران با 46/21 درصد و کمترین آن در استان سیستان و بلوچستان با 29/3 درصد بوده است.

نسبت خانوار‌های استفاده کننده از اینترنت به خانوار‌های دارای رایانه 38/54 درصد است که بیشترین آن در استان کردستان با  56/58 درصد و کمترین آن در استان سیستان و بلوچستان با 

91 /33 درصد بوده است.

١١) تعداد واحدهای مسکونی در سال ٧۵   ١٠ میلیون و ٧٧٠ هزار و ١١٢ واحد  بوده که در سال ٨۵ به   ١۵ میلیون ٨۵٩ هزار و ٩٢۵ واحد  رسیده است . در عین حال تعداد واحدهای خالی در سطح کشور  ۴۶۶ هزار واحد می باشد.

 -  نسبت واحد‌های مسکونی دارای اسکلت فلزی به کل واحد‌های مسکونی در سال 75 به میزان 4/10 درصد بوده که در سال 85 به 73/25 درصد ارتقا یافته است. از سویی نسبت واحد مسکونی دارای اسکلت بتن آرمه به کل واحد‌های مسکونی در سال 75 به میزان چهار درصد بوده است که در سال 85 به 03/12 درصد ارتقاء یافته است.

 ١٢) در سال 85 در کل کشور 63 هزار و 898   آبادی  وجود داشته است که 41 درصد آن‌ها زیر 20 خانوار هستند که بیشترین این نسبت در استان کرمان با 26/14 درصد و کمترین در استان گلستان با 29/0 درصد است.

١٣) نسبت آبادی‌های دارای دبستان (100 خانوار و بیشتر) در سال 85 به میزان 62/95 درصد بوده است که بیشترین آن در خراسان جنوبی به میزان 100 درصد و کمترین در استان مازندران با 27/85 درصد بوده است.

- نسبت آبادی‌های دارای مدرسه راهنمایی پسرانه در سال 85 به میزان 27/78 درصد و دخترانه 09/77 درصد بوده است که پسرانه بیشترین در زنجان با 92 درصد و کمترین در خراسان جنوبی با 56 درصد و دخترانه نیز بیشترین در قم با 91/90 درصد و کمترین در گیلان با 55/54 درصد بوده است.

 - نسبت آبادی‌های دارای دبیرستان پسرانه در سال 85، 62/42 درصد بوده که بیشترین در چهارمحال و بختیاری با 80 درصد و کمترین در گیلان با 20 درصد بوده است، در عین حال نسبت آبادی‌های دارای دبیرستان دخترانه 01/45 درصد که بیشترین آن در ایلام با 85 درصد و کمترین در گیلان با 22/22 درصد بوده است.

 

 

 


حقوق کودکان
ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٦  

 

حقوق کودکان را محترم بشماریم !!

 

 

 

 


ایران سومین واردکننده بزرگ اسباب بازی !
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٥  

 ایران سومین واردکننده بزرگ اسباب‌بازی  

دفتر صادرات بین‌المللی اعلام کرد ایران با اختصاص 11‌درصد واردات

 جهانی اسباب بازی به خود سومین واردکننده این محصول در جهان

طی سال‌های 2004 تا 2008 شناخته شده است.


براساس این گزارش آمریکا بزرگترین وارد کننده اسباب بازی در جهان

طی سال‌های 2004 تا 2008 بوده است. این کشور 17‌درصد از واردات

جهانی اسباب بازی طی دوره مذکور را به خود اختصاص داده است.

پس از این کشور انگلیس در رتبه دوم قرار گرفته است.امارات در جایگاه هشتم جهان و در

 جایگاه دوم در خاورمیانه از این نظر

 قرار گرفته است.


کشورهای هند، چین، هنگ کنگ،

 کانادا، امارات، استرالیا و بلغارستان

 به ترتیب به عنوان چهارمین تا دهمین

 واردکنندگان بزرگ اسباب بازی در

 جهان شناخته شده‌اند. براساس گزارش دفتر صادرات بین‌المللی ارزش

بازار اسباب بازی در خاورمیانه 5/1‌میلیارد دلار است که با 8/11‌درصد

 رشد در سال مواجه است.

 

به نقل از سایت کار ، انگیزه  ، پیشرفت

منبع  : دنیای اقتصاد۲۲/۱۲/۸۶


توانمندیهای استان
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱  

  مهمترین توانمندیهای استان گلستان  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی 

                              استانداری گلستان

     نقشه استان گلستان                     

 

  ١- موقعیت مناسب جغرافیایی در زمینه دسترسی به کریدورهای بین المللی حمل و نقل ( شمال و جنوب ) و بازارهای آسیای میانه و ارتباط با استان های خراسان ، مازندران ، سمنان و هم مرز با کشور ترکمنستان .

2- وجود تنوع اقلیمی ، اکولوژیکی و خاک جهت توسعه فعالیتهای کشاورزی و تنوع محصولات آن به ویژه گندم ،گیاهان داروئی، پنبه،دانه های روغنی ، باغی ،دام و طیور و نوغانداری .

3- وجود توان توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی بخش کشاورزی ( زراعی و باغی ، شیلاتی ، دام و طیور و سلولزی ).

4- بزرگترین مرکز استحصال خاویار و صید ماهیان خاویاری کشور .

                                            

 5- برخورداری از اکوسیستم های منحصر به فرد خلیج گرگان ، تالاب های بین المللی و پارک ملی گلستان .

                                                                             

تالاب بین المللی آلاگل                           عکس هوایی تالابهای خلیج گرگان  

 6- امکان استفاده از ظرفیت های آب و خاک برای توسعه آبزی پروری .

انواع ماهیان استخوانی خزر               جزیره آشورآده

 7- امکان توسعه فعالیتهای بازرگانی ، فرهنگی ، هنری و ورزشی با کشور

های آسیانه میانه .

 8- برخورداری از مراتع اراضی مستعد و حاصل خیز جنگل های صنعتی ، تجاری و زراعت چوب .

                                                    

 

 

9- برخورداری از مراکز عمده تحقیقاتی و تخصصی علوم کشاورزی ( استقرار مرکز تحقیقات پنبه کشور در استان – مرکز تحقیقات شیلات ) .

                                          

 10- مرکز پرورش و تولید نژادهای اصیل اسب و توان صادرات آنها .

                                            سوارکاری در آق قلا

 11- برخورداری از تنوع اقلیمی و قابلیت های برجسته و متعدد طبیعی گردشگری ( جلگه ، دشت ، کوهستان ، دریا ، سواحل و... ) نظیر پارک ملی گلستان ، جزیره آشوراده ، تالابهای بین المللی ، آبشارها ، پارک های جنگلی ، منطقه جهان نما و مرکزیت ورزش های سوار کاری و کبدی در کشور .

                                                            

 

 12- برخورداری از آثار تاریخی ،فرهنگی و مذهبی نظیر میل تاریخی گنبد ، دیوار دفاعی گرگان ،امامزاده یحیی ابن زید و خالد نبی و وجود مفاخر فرهنگی همچون : میرداماد،میرفندرسکی،حکیم سید اسماعیل جرجانی ، فخرالدین اسعد گرگانی و مختوم قلی فراغی و ....

          میل گنبد        ابوالقاسم میرفندرسکی   

 13- وجود ذخایر فراوان معدنی نظیر ذغال سنگ آزادشهر ، رامیان و مینودشت ، سنگ آهک کلاله، مارن چناران و صدف کوهی رو باز گنبد و کلاله .

14- وجود سنت دیر پای بافت فرش و صنایع دستی ترکمن ،گلیم، جاجیم ، و ابریشم بافی در سطح روستاهای استان .

       فرش ترکمن        

 15- توان تبادل انرژی با کشور های آسیای میانه ، برخورداری از شبکه های حمل و نقل جاده ای ، ریلی و دریایی و هوایی .

                

 

 

 16- امکان توسعه و بهره برداری از منابع آب ( سطحی و زیر زمینی ) .

سد گلستان          سد گلستان       

  

17- وجود زمینه های مساعد علمی و فنی حرفه ای در بخش های دولتی و غیردولتی در سطوح مختلف آموزشی ( عالی و متوسطه ) و نوع ارائه ( رسمی و غیر رسمی ) .

        

 

 18- وجود زمینه های مساعد آموزش عالی علوم اسلامی برای کشور های اسلامی و آسیای میانه .